Zwrot podatku z Niemiec za 2023: Jak odzyskać część swoich pieniędzy?

Procedura rozliczenia podatku z Niemiec, podobnie jak w Polsce, wiąże się z koniecznością przedłożenia deklaracji podatkowej w Finanzamcie, czyli tamtejszym odpowiedniku urzędu skarbowego. W sytuacji, gdy w ciągu roku od podatnika pobrano zbyt wysoki podatek w stosunku do osiągniętego dochodu netto, należy mu się zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec. Sprawdź, jak szybko i skutecznie go odzyskać, rozliczając się z niemieckim Finanzamtem.

Zwrot podatku z Niemiec – najważniejsze informacje

Osoby, na których spoczywa obowiązek rozliczenia się z niemieckim Finanzamtem, powinny pamiętać przede wszystkim o tym, że u naszego zachodniego sąsiada termin na dopełnienie tej formalności upływa wraz z ostatnim dniem lipca roku następującego po roku podatkowym. Aby dokonać rozliczenia podatku z Niemiec za 2023 rok, należy dostarczyć deklarację podatkową do tamtejszego Finanzamtu najpóźniej do dnia 31 lipca 2024 roku.

Ważną informacją pozostaje ponadto fakt, że w Niemczech obowiązuje system oparty na sześciu klasach podatkowych. Przyjmuje się, że podatnicy należący do 1 lub 4 klasy podatkowej nie mają obowiązku składania deklaracji podatkowej, jednak istnieją od tej zasady pewne wyjątki. Chodzi mianowicie o sytuacje, w których podatnik:

  • pobiera dodatkowe świadczenie z tytułu choroby (niem. Krankengeld);
  • pobiera zasiłek wychowawczy (niem. Elterngeld);
  • pobiera dietę (niem. Steuerfreie Zuschüsse);
  • pobiera wynagrodzenie od różnych pracodawców, które nie jest opodatkowane ryczałtem;
  • osiąga dodatkowe dochody niewynikajace z tytułu wynagrodzenia (np. za wynajem mieszkania).

Wówczas osoby te również pozostają w obowiązku rozliczenia się z niemieckim Finanzamtem. Natomiast w grupie podatników bezwzględnie zobligowanych do złożenia deklaracji podatkowej w Niemczech znajdują się: właściciele jednoosobowej działalności gospodarczej (niem. Gewerbe), rolnicy, leśnicy oraz osoby wykonujące tzw. wolny zawód (niem. Freiberuf).

Wymagane dokumenty do rozliczenia podatku z Niemiec

Najważniejszym dokumentem do rozliczenia podatku z Niemiec jest niemiecka karta podatkowa Lohnsteuerbescheinigung (odpowiednik polskiego PIT-11), a także zaświadczenie EU/EWR lub jego polski odpowiednik UE/EOG, gdzie znajduje się zestawienie wszystkich dochodów osiągniętych przed podatnikiem za granicą.

Oprócz wskazanych formularzy warto dołączyć do deklaracji podatkowej również inne dokumenty, ponieważ w niemieckim systemie podatkowym dostępnych jest wiele ulg i zwolnień, których zastosowanie może korzystnie wpłynąć na finalną wysokość zwrotu podatku. Mowa tutaj o dokumentach poświadczających poniesione wydatki będące podstawą do zastosowania ulg, np. faktury za bilety kolejowe, kopia umowy najmu lokalu, opłaty związane z uczęszczaniem dziecka do placówki szkolnej, recepty czy też rachunki za usługi medyczne.

Jak uzyskać należny zwrot podatku z Niemiec w dwóch krokach?

Znacznym udogodnieniem dla podatników rozliczających się w Niemczech jest fakt, że tamtejszy system fiskalny dopuszcza możliwość wykonania tej procedury za pomocą Internetu. Wówczas do rozliczenia podatku w Niemczech wystarczy:

  1. wypełnić stosowny formularz, wprowadzając podstawowe dane takie jak adres firmy, stan cywilny czy informacje o potomstwie;
  2. dodać w załączniku wymagane dokumenty (najważniejszym jest niem. elektronische Lohnsteuerbescheinigung – roczny wykaz dochodów osiągniętych w Niemczech).

Warto dodać, że złożenie deklaracji za pośrednictwem Internetu zwiększa szansę na szybsze otrzymanie należnego zwrotu podatku z niemiec.