Rozwód Wrocław — jak przejść przez proces rozwodowy?

Rozwód Wrocław — jak przejść przez proces rozwodowy?

28 września, 2023 0 przez admin

Rozwód to inaczej zakończenie małżeństwa — związku po ślubie. Sprawy rozwodowe wydają się wyjątkowo nieprzyjemne i stresujące, w grę często wchodzi podział majątku, ustalenie do kogo należeć będzie władza rodzicielska itp. Jak wybrać sprawdzonego prawnika, aby sprawa rozwodowa potoczyła się komfortowo, sprawnie i nastąpił sprawiedliwy podział majątku wspólnego? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.

Sprawy rozwodowe — od czego zacząć?

Słowa separacja i rozwód są często używane zamiennie. Różnica między nimi oczywiście istnieje, ale w praktyce nie ma ona większego znaczenia. Zwykle mamy na myśli to samo, używając tych dwóch słów. A jak podejść do rozwodu? Mamy dla Ciebie plan krok po kroku.

Po pierwsze — dlaczego w sprawach rozwodowych pomoc prawna jest niezbędna? A może da się to zrobić bez niej? To pytanie, które często zadają sobie pary doznające zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Dobry prawnik specjalizujący się w prawie rodzinnym jest wręcz niezastąpiony podczas procesu rozwodowego. W zasadzie to jedyna osoba, która może przedstawić sędziemu Twoją umowę rozwodową.

Postępowanie rozwodowe we Wrocławiu — adwokat rozwodowy

Ty decydujesz, kiedy zatrudnisz prawnika. Możesz na przykład zdecydować się na zaangażowanie specjalisty od rozwodów już na wczesnym etapie. Pomoże Ci on w skonstruowaniu pozwu rozwodowego i powie dokładnie, co należy załatwić i jak najlepiej do tego podejść. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie przegapisz żadnych ważnych szczegółów prawnych. Możesz także zdecydować się na zatrudnienie prawnika na późniejszym etapie. Przykładowo, jeśli wszystkie umowy zostały już zawarte i pozostaje jedynie nadać im odpowiednią formę i złożyć w sądzie. Ważne jest, aby wybrać prawnika specjalizującego się w prawie rodzinnym. Prawnik specjalizujący się w prawie rodzinnym przeprowadzi Cię przez poszczególne etapy.

Wspólny prawnik

Jeśli nie chcesz stanąć z byłym małżonkiem w sądzie twarzą w twarz z osobnymi prawnikami, możecie zatrudnić wspólnego prawnika. Należy jednak pamiętać, że wspólny prawnik nie jest mediatorem. Istnieją zasadnicze różnice pomiędzy prawnikiem a mediatorem.

Dobry prawnik wspólny sprawnie i w świetle prawa przeprowadzi Was przez pozew rozwodowy i cały proces sprawy rozwodowej. Wyjaśni, jakie ustalenia należy zawrzeć w pozwie o rozwód i pomoże Wam zawrzeć wszystkie niezbędne ustalenia. Prawnik będzie reprezentował oba Wasze interesy. Ponieważ prawnik będzie dla Was pracował, będzie musiał także zachować neutralność. Nie wolno mu wybrać żadnej strony. Po zawarciu wszystkich ustaleń i skompletowaniu wniosku prawnik prześle go do sądu.

Twój własny prawnik w postępowaniu rozwodowym

Jeżeli nie jesteście w stanie usiąść razem i dojść do porozumienia, w praktyce jesteście zmuszeni zatrudnić każdy własnego prawnika. Swoje życzenia dotyczące rozwodu możesz wtedy omówić ze swoim prawnikiem. Prawnik wspólnie z Tobą ustali, czy Twoja postawa w postępowaniu sądowym jest uzasadniona i jeśli tak, przeleje propozycję na papier. Dane te są następnie wysyłane do (byłego) partnera. Osoba ta może zgodzić się na Twoją propozycję. Jeżeli nie, będzie musiał także zatrudnić własnego prawnika, aby przedstawił kontrpropozycję. Następnie prawnicy będą starali się osiągnąć porozumienie. Jeśli to nie zadziała, obaj prawnicy będą walczyć w interesie własnego klienta. Robią to w sądzie. Sąd prowadzący lub sąd okręgowy wyznaczy sędzie, który następnie podejmie decyzję w kwestiach, których nie da się wspólnie rozwiązać, czyli np. który z małżonków ponosi winę, kwestia podziału majątku, orzekanie o winie, przyznanie władzy rodzicielskiej, pozbawienie władzy rodzicielskiej itp.

Pomimo wad, takich jak koszty, w niektórych przypadkach rozsądne może być zatrudnienie własnego adwokata rozwodowego. Na przykład, jeśli masz własną firmę , jeśli jesteś w związku małżeńskim na podstawie umowy przedmałżeńskiej lub jeśli masz duży majątek.

Jak znaleźć prawnika specjalizującego się w sprawach rozwodowych np. podział majątku?

Znalezienie prawnika zajmującego się rozwodami nie jest takie trudne. Po prostu wpisz np. „adwokat rozwodowy” w Google i pojawi się długa lista opcji. Przykładowo, jeśli szukasz prawnika w swoim miejscu zamieszkania, wpisz; prawnik rozwodowy Wrocław lub prawnik rozwodowy z Wrocławia, coś w tym rodzaju. Google daje mnóstwo możliwości.

Czy spodziewasz się spornego rozwodu?

Jeśli spodziewasz się rozwodu z dużą ilością nieporozumienia między stronami, nazywa się to rozwodem spornym. Wtedy Twój prawnik broni Twoich interesów, a prawnik Twojego partnera broni interesów Twojego partnera. Koszty w takim przypadku mogą być ogromne. Obaj prawnicy pobierają stawkę godzinową. Niezależnie jednak na jaką opcję dotyczącą sprawy rozwodowej się zdecydujecie, warto mieć sprawdzonego adwokata, który przygotuje postępowanie dowodowe, a następnie sporządzi pozew o rozwód. Czasem rozwód jest z winy drugiego małżonka, czasem trzeba omówić władzę rodzicielską. Wiele spraw rozwodowych jest skomplikowanych, ponieważ dotyczą zarówno majątku wspólnego, jak i majątku osobistego. Jeśli chcesz spodziewać się pozytywnego dla siebie wyroku rozwodowego, warto zainwestować w fachową pomoc prawną. Podkreśla prawnik od rozwodów z Wrocławia — adwokat Iwo Klisz.

 

Artykuł sponsorowany