Inwestowanie w edukację finansową, czyli jak rozwijać swoje umiejętności inwestycyjne?
Każda osoba, która chce rozpocząć przygodę z inwestowaniem, musi mieć świadomość tego, że trafne decyzje związane z lokowaniem kapitału i pomnażaniem majątku nie mają nic wspólnego z hazardem. Trudno mówić również o szczęściu – w inwestowaniu liczyć się przede wszystkim wiedza, doświadczenie oraz racjonalne myślenie. Ryzyko bywa opłacalne, ale może przynieść również wiele strat. Jak zatem rozwijać swoje umiejętności inwestycyjne?
Nauka analizy rynkowej – wiedza teoretyczna to podstawa!
Podstawą edukacji finansowej jest wiedza teoretyczna, którą można nabyć podczas specjalistycznych kursów, biorąc udział w wykładach i webinariach finansowych ekspertów czy sięgając po publikacje naukowe. Warto skorzystać również z poradników inwestowania, by nie tylko nauczyć się podstawowych mechanizmów analizy rynkowej, ale także psychologii zachowań inwestorów. Konieczne jest również poznanie:
- typów dostępnych inwestycji i modeli inwestowania w nie;
- historii kryzysów finansowych i przemian ekonomicznych, które przynosiły;
- zasad działania funduszy inwestycyjnych;
- metod dywersyfikacji portfela inwestycyjnego;
- sposobów określania indywidualnego profilu ryzyka.
Naukę warto również rozpocząć od analizy fundamentalnej i technicznej w inwestowaniu. Analiza fundamentalna polega przede wszystkim na ocenie wartości inwestycji poprzez badanie jej wyników finansowych, pozycji na rynku oraz czynników makroekonomicznych. Analiza techniczna skupia się zaś na badaniu wykresów cenowych w celu przewidzenia przyszłych ruchów cenowych. W dużej mierze analizy te dotyczą ekonomicznych mechanizmów funkcjonowania firm, ale dogłębne ich poznanie pomaga w inwestowaniu również osobom indywidualnym.
Systematyczne inwestowanie – metoda prób i błędów
Nic tak nie uczy inwestowania, jak nauka na własnych doświadczeniach, nawet jeśli miałyby być to nietrafne ruchy inwestycyjne. Nie oznacza to jednak konieczności testowania różnych rozwiązań z wykorzystaniem dużych zasobów. Na rynku dostępne są takie produkty inwestycyjne, które pozwalają na inwestowanie nawet kilkuset złotych. Doskonałym przykładem jest złoto w postaci złotych monet bulionowych i złotych sztabek. Ich zakup wiąże się z niskim ryzykiem, co z pewnością pomaga nowemu inwestorowi poznawać złożony świat aktywów. Jeśli chcesz zatem spróbować swoich sił w inwestowaniu, jednocześnie chroniąc kapitał przed skutkami inflacji, sprawdź ofertę Mennicy Skarbowej i wybierz dla siebie kruszec od uznanych na rynku producentów – rafinerii i mennic zrzeszonych w LBMA.
Obserwacja rynku – nauka analitycznego myślenia
Obserwacja rynku jest niebywale ważna przy nauce inwestowania. Doskonałym tego przykładem jest ponownie złoto. Wiele kryzysów finansowych pozwoliło ekonomistom zauważyć korelację wzrostu wartości kruszcu z wahaniami gospodarczymi i spadkiem siły nabywczej dolara. Dzięki temu wielu inwestorów wie o tym, że złoto w okresach inflacji potrafi znacznie podwyższyć swoją cenę. Warto zwrócić uwagę na wykresy wartości złota – z pewnością każdy zauważy, że od początku pandemii koronawirusa metal szlachetny poszybował w górę. Jego wartość w tym roku za uncję może wynieść nawet 2100 USD. Wniosek? Każdy inwestor musi obserwować rynki inwestycyjne, by nauczyć się analitycznego myślenia.
Eksperckie źródła wiedzy – wsparcie specjalistów
Wykłady, szkolenia, kursy, a nawet konsultacje z doradcami finansowymi – wsparcie specjalistów i korzystanie z ich wiedzy oraz doświadczenia to sprawdzona metoda nauki inwestowania. Najwięksi inwestorzy na rynku zawsze korzystają ze wsparcia całego zespołu ekonomicznych ekspertów. Warto podążać tą ścieżką i wsłuchiwać się w słowa specjalistów – wiele cennych analiz znaleźć można w Internecie zupełnie za darmo!
Korzystanie z narzędzi analitycznych – wsparcie nowoczesnej technologii
Zaawansowanym sposobem nauki inwestowania jest korzystanie z narzędzi analitycznych. Warto wspierać się nowoczesną technologią, a nawet sztuczną inteligencją. Niektórzy sięgają także po symulatory tradingu czy gry giełdowe.
W co inwestować na początek lub bez ekonomicznej wiedzy?
Wielu inwestorów bez wiedzy ekonomicznej stawia na nieruchomości czy obligacje np. amerykańskie obligacje 10-letnie. Warto jednak podkreślić, że w ich przypadku również należy wykazać się rozwagą, analitycznym myśleniem, czy nawet sprytem… Łatwiej jest zaś inwestować w złoto, które dostępne jest zarówno dla zamożnych inwestorów, jak i osób z niewielkim budżetem. Kupno złotych monet bulionowych i złotych sztabek jest proste – w zasadzie nie wymaga specjalistycznej wiedzy, zwłaszcza jeśli inwestycja nie ma opiewać na grube miliony.
Pamiętaj! Każde inwestowanie, nawet w tak stabilne produkty inwestycyjne, jak złoto i srebro, niesie ze sobą ryzyko. Jeśli nie masz pewności co do swoich planów i ich skuteczności, skorzystaj ze wsparcia doradców finansowych, ekspertów zajmujących się szeroko rozumianą ekonomią lub specjalistów zatrudnianych przez mennice.
—
Artykuł sponsorowany
Dobrze by w szkole dzieciaki uczyć o finansach