Jak działa lokata na nowe środki? Przegląd kluczowych aspektów

Czym jest lokata na nowe środki i kto może ją założyć? Jakie są warunki tego instrumentu finansowego i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy? Sprawdź, czy lokata na nowe środki się opłaca i jak z niej skorzystać.

Co to takiego lokata?

Lokata to popularny instrument finansowy, który bardzo często określany jest jako jeden z najbezpieczniejszych sposobów na gromadzenie oszczędności. Wynika to z wielu czynników, wśród których warto wymienić między innymi pewność zysku przy tego rodzaju inwestycji. Przeciwnicy lokat zwracają uwagę na dość niskie oprocentowanie takiego mechanizmu – można to jednak uznać za pochodną wysokiej pewności uzyskania zysku. W końcu przecież lepiej zyskać mniej niż nie zyskać zupełnie nic. Lokaty często określa się jako odwrócone pożyczki – bowiem to ty użyczasz instytucji finansowej swoje środki, w przyszłości pobierając oprocentowanie od wpłaconego kapitału. Do twojej dyspozycji są różnego rodzaju lokaty, jak choćby lokaty terminowe, czyli lokaty zakładane na ściśle określony czas. Po zakończeniu trwania umowy dostaniesz odsetki, które stanowią twój zysk. Wysokość oprocentowania zależne jest od wielu czynników, więcej informacji na ten temat znajdziesz w dokumentacji dotyczącej danego produktu.

Czym jest lokata na nowe środki?

W instytucjach finansowych proponujących lokaty często można natknąć się na różnego rodzaju lokaty promocyjne. Przykładem tego rodzaju instrumentu są lokaty na nowe środki. Zależnie od wybranego podmiotu lokata na nowe środki może być obarczona różnymi warunkami – ten instrument finansowy może być np. dostępny wyłącznie dla nowych klientów, wyłącznie jednorazowo lub wyłącznie na nowe środki. Do wyliczenia „nowych środków” spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa może sumować salda wszystkich twoich rachunków w dniu zakładania lokaty i porównać je z saldami np. na koniec poprzedniego okresu rozliczeniowego.

Podobnie jak w przypadku większości innych lokat, przedwczesne zerwanie lokaty na nowe środki wiąże się z brakiem naliczenia odsetek – czyli brakiem zysku z lokaty. Raczej rzadko spotykane są lokaty, które można zamknąć przedwcześnie i odebrać wypracowane przez ten czas odsetki. Pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy na lokatę na nowe środki dokładnie zapoznać się z całą dokumentacją. Jeśli będziesz miał jakiekolwiek pytania, zadaj je konsultantowi, aby rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.

Jak założyć lokatę na nowe środki?

Precyzyjna procedura założenia lokaty na nowe środki zależy od warunków proponowanych przez wybrany podmiot. Możesz wypełnić formularz znajdujący się na stronie spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a dedykowany konsultant oddzwoni do ciebie i umówi się na spotkanie w placówce. Możesz też samodzielnie zadzwonić na infolinię, gdzie uzyskasz wszystkie niezbędne informacje. Alternatywne wyjście to bezpośrednio wizyta w placówce bądź skorzystanie z aplikacji mobilnej lub bankowości elektronicznej. Jak widać rozwiązań jest bardzo wiele – wybierz więc to, które będzie najwygodniejsze dla ciebie.

Lokata na nowe środki – czy to się opłaca?

Wszystko zależy od warunków oferowanych przez instytucję, w której chcesz założyć lokatę. Jednak biorąc pod uwagę, że lokaty są jednym z najbezpieczniejszych sposobów na zdeponowanie oszczędności, lokatę na nowe środki z pewnością należy rozważyć. Tym bardziej że, jak wspomniano, często jest to lokata promocyjna – oznacza to, że zwykle taka lokata ma wyższe oprocentowanie. To z kolei wiąże się z możliwością wypracowania większych zysków – prawda, że brzmi bardzo zachęcająco? Dowiedz się więcej o lokacie na nowe środki, by zadbać o swoje oszczędności. Lokata na nowe środki to produkt dla cierpliwych, dzięki któremu możesz zarabiać, nie robiąc zupełnie nic.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródła:

  1. https://www.kasastefczyka.pl/klienci-indywidualni/lokaty/lokata-i-e-lokata-na-nowe-srodki
  2. https://finanse.rankomat.pl/poradniki/lokata-na-nowe-srodki-jak-obejsc/
  3. https://moneteo.com/artykuly/lokata-na-nowe-srodki

 

Artykuł sponsorowany